podcasty inspiracja

Do czego mogą zainspirować Cię podcasty?

Od razu wyjaśnię, że będzie to historia prawdziwa choć przez to, że pozbawiona grozy i scen drastycznych prawdopodobnie odbiegnie ona od wszystkich innych, które obecnie najczęściej się publikuje w Internecie.

Co więcej, będzie to historia prawdziwa dotycząca mojej osoby, co uczyni ją zupełnie przyziemną w stosunku do wszystkich biografii „wielkich tego świata”, które tak często są obecnie wydawane. Niemniej jednak opowiem Ci ją ponieważ jeśli dopiero poznajesz podcasty być może utwierdzi Cię ona w tym, że warto ich słuchać. 

Jak trafiłem na podcasty

Pierwszy raz ze słowem podcast spotkałem się około 2012, a może 2013 r. i miało to miejsce na siłowni. Nie jest to może miejsce, gdzie najczęściej można się spotkać z podcastami jednak tak właśnie było w moim przypadku.

Spotkałem tam kolegę, który namiętnie słuchał „czegoś na słuchawkach” i pewnego dnia spytałem go o to czego konkretnie słucha. Odpowiedział mi, że podcastów. Nie dopytywałem co to za zespół bo nie od wczoraj wiedziałem, że nie słuchamy nawet zbliżonej muzyki. Tym samym, mój pierwszy kontakt z podcastami był zupełnie nieświadomy, można powiedzieć bezwiedny.

Mój drugi kontakt z podcastami nie był zresztą inny, choć tym razem nieświadomość dotyczyła tego, że to czego słucham to właśnie podcast. Około 2015 roku w Internecie „trafiłem” na stronę Małej Wielkiej Firmy i włączyłem nagranie. Wysłuchałem pierwszego i kilku kolejnych. Bardzo mi się to spodobała taka forma dzielenia się wiedzą choć nie miałem świadomości, że to podcast.

O tym, czym są podcasty dowiedziałem się szukając w Google nagrań podobnych do Małej Wielkiej Firmy. Dopiero jednak od momentu kiedy połączyłem słowo podcast z „nagraniami w Internecie” z większą łatwością mogłem znaleźć kolejne tytuły. Tak trafiłem na Lepiej Teraz, które bez wątpienia przypieczętowało moje uczucia do podcastów ! Stałem się ich nałogowym słuchaczem !

Dlaczego słucham podcastów

W tamtym czasie kiedy działy się rzeczy, o których pisałem powyżej bardzo dużo pracowałem i możliwość zdobycia nowej wiedzy pojawiała mi się niejako przy okazji innych rzeczy. To właśnie to zawsze będzie mi się z podcastami kojarzyć i to to mnie do nich skłoniło ! Dzięki nim można poszerzać horyzonty i to niejako „przy okazji” takich rzeczy jak:  jazda samochodem, spacer z psem, mycie naczyń, czy innych nie koniczynie kreatywnych czynności domowych.

Co więcej, jest to medium, które pozwala poszerzać horyzonty bez angażowania jakichkolwiek środków. Dzięki nim, za darmo, mogłem zdobywać nową wiedzę, ale też słuchać zabawnych, czy ciekawych historii (przyznaje – nigdy nie byłem fanem podcastów kryminalnych więc o „strachu” w tym miejscu uczciwie wspomnieć nie mogę).

Dzięki temu nowemu źródłu zdobywania wiedzy dowiedziałem się bardzo dużo o marketingu, sprzedaży, biznesie. Na ile mogłem tę wiedzę wykorzystywałem. Na samym zdobywaniu wiedzy jednak się nie skończyło, bo niewątpliwie wraz z nową wiedzą pojawiały się też nowe inspiracje.

Podcast jako źródło inspiracji

Otóż to ! Podcast to niewątpliwie źródło inspiracji ! Niekoniecznie musi być to rzecz jasna inspiracja idąca w kierunku „rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady”, czyli inspiracja do rewolucji w życiu, ale pewnie można spotkać także osoby, które zainspirowane właśnie podcastem zrobiły także tak odważne rzeczy jak ta właśnie!

W moim przypadku inspiracje płynące z podcastu były może nieco inne. Nie będę twierdził, że jestem mistrzem marketingu, ale jak na mój fach – radca prawy – wydaje mi się, że jeśli chodzi o digital marketing właśnie dzięki podcastom wiem stosunkowo dużo. Kwestie zarządzania i prowadzenia biznesu choć niejednokrotnie były „doczytywane” z książek to w zakresie samego doboru tychże znajdowały one swój początek w podcastach. W kwestiach dotyczących własnego rozwoju jako człowieka także to dzięki podcastom „trafiłem” na więcej informacji na temat rzeczy, które są dla mnie obecnie oczywiste czyli medytacja, morsowanie, czy też weganizm. Gdy zacząłem biegać to właśnie z podcastów dowiedziałem się, że istnieje „coś takiego” jak biegi ultra. 

Niemniej jednak jeśli chodzi o podcasty to przede wszystkim zainspirowały mnie one do nagrywania własnego podcastu ! Pierwotnie był to podcast związany z dzieleniem się moją wiedzą zawodową, czyli Prawo dla Biznesu. Ostatnio pojawił się jednak drugi, który tym razem nagrywam wraz z żoną i jest to Ultra Życie, gdzie z jednej strony opowiadamy o swoich pasjach, a z drugiej – przedstawiamy nasze doświadczenia dotyczące tego jak żyć szczęśliwie, a przynajmniej do tego dążyć jeśli na życie spojrzeć w długim dystansie.

 Co daje podcasting

Doświadczenia moich znajomych podcasterów są bardzo różne. Jedni odnieśli sukcesy nie mniejsze niż znani youtuberzy i obecnie żyją z nagrywania podcastów. Inny choć wystartowali z bardzo dobrym kontentem niestety nie spotkali się ze zrozumieniem, a może zawiodła kwestia promocji. Jeśli miałbym natomiast powiedzieć o sobie to podcast przede wszystkim kojarzy mi się z konsekwencją i determinacją, które pomagają przekuć nagranie naszego głosu w „coś więcej”!

To właśnie dzięki podcastowi i determinacji w jego nagrywaniu oraz publikowaniu można rozwinąć swoją firmę, stać się rozpoznawalnym fachowcem, a nawet wydać książkę i to nie w modelu selfpublishingu bez realnej grupy docelowej. Tak właśnie było w moim przypadku czego przejawem jest niedawno wydana książka Prawo dla Biznesu. E-commerce ! 

Czasem jednak podcast może być po prostu przyjemnością i swoistą odskocznią. W przypadku drugiego z moich podcastów – Ultra Życie sprawa wygląda bowiem tak, że konsekwencja i determinacja w jego nagrywaniu pozostają niezmienne, ale jednak ten podcast nagrywany jest na chwilę obecną wyłącznie dla przyjemności i traktujemy go jako hobby. Nie zmienia to jednak faktu, że co raz częściej jestem mile zaskoczony tym, że ludzie kojarzą mnie i to już nawet nie z projektu Prawo dla Biznesu, który niebawem będzie obchodził 3 urodziny, ale z podcastu Ultra Życie ! W każdym jednak z tych dwóch przypadków spotkał mnie wyłącznie pozytywy feedback !

Czy warto słuchać podcastów ?

Na to pytanie poszukaj odpowiedzi samodzielnie ! Mam jednak nadzieję, że moja historia będzie dla Ciebie dostatecznym drogowskazem jeśli chodzi o to jak brzmi jedyna prawdziwa odpowiedź na to pytanie!

Podobne wpisy i artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.