Jak dzielić się podcastami i jak je polecać
Zanim zacznę opisywać jak dzielić się podcastami, zadam Ci pytanie: pamiętasz swój pierwszy podcast? Ten który sprawił, że zaczęłaś/eś słuchać ich więcej? To wydawało by się proste pytanie, ale co ciekawe większość osób którym je zadałem pamięta nazwę podcastu lub tytuł odcinka, lecz nie sposób w jaki został im polecony. A konkretniej to w jak go słuchali po raz pierwszy.
Jak najlepiej polecać podcasty?
To zależy od tego komu polecamy: nowicjuszowi czy komuś kto już słuchał, lub słucha podcastów. Ci z was którzy subskrybują nasz newsletter w większości są doświadczonymi słuchaczami. Dlatego w newsletterze korzystamy z serwisów które pomagają polecać odcinki.
Podfollow
Kiedy zaczynaliśmy naszym pierwszym wyborem był serwis podfollow.com Wybraliśmy go z powodu który wtedy wydawał nam się najważniejszy: wygoda użytkownika. Kiedy w wyszukiwarce Podfollow znajdziecie podcast lub jego odcinek i chcecie go polecić wystarczy skopiować i wysłać adres z przeglądarki.

Adres ten będzie przekierowywał użytkowników bezpośrednio do standardowej aplikacji, w zależności od urządzenia z jakiego skorzystają. I tak na Androidzie będzie to Google Podcasts, na telefonach z jabłuszkiem Apple Podcast, a jeśli wejdziemy na taki adres na komputerze to otworzy nam się strona podcastu (jeśli właściciel zdefiniował ją w RSS).
Wygodnie prawda? Nie do końca. Zrezygnowaliśmy z Podfollow z kilku powodów. Po pierwsze w Polsce bardzo popularne jest Spotify, a Podfollow go nie obsługuje. Drugim powodem jest fakt, że Ci z was którzy słuchają już podcastów zazwyczaj mają już swoje ulubione aplikacje i niekoniecznie muszą to być te na które przekierowuje serwis. A po trzecie znaleźliśmy lepsze rozwiązanie…
Pod.link
To serwis który również umożliwia dzielenie się polecanymi podcastami. Podobnie jak w Podfollow wyszukujemy podcast później odcinek i dzielimy się linkiem. Podstawowa zaletą pod.link jest to, że nie przekierowuje automatycznie na żadną aplikację (choć można to ustawić modyfikując delikatnie adres url).

Dodatkowo ma on chyba największy wybór linków do aplikacji podcastowych. A jeśli ktoś z was chciałby na szybko usłyszeć fragment podcastu to na stronie jest również odtwarzacz.
Spotify
Pomijając fakt, że Spotify nie jest stricte aplikacją do podcastów, to również umożliwia dzielenie się nimi. Wybrane przez Ciebie odcinki można udostępniać w mediach społecznościowych: Facebooku, Instagram Stories czy Twitterze.
Jak polecać podcasty nowicjuszom?
Pamiętasz jak ktoś po raz pierwszy tłumaczył Ci czym jest podcast? Dla nowicjusza wydaje się to zagmatwane i nie do końca jasne. Dlatego uważam, że najlepszym sposobem podzielenia się podcastem z kimś kto nigdy ich nie słuchał jest zainstalowanie mu aplikacji do słuchania i zasubskrybowanie podcastu który chcemy mu polecić. Jeśli format podcastu i jego tematyka się spodoba to na pewno zacznie samodzielnie szukać więcej. Wtedy wystarczy tylko polecić nasz newsletter i mamy jednego słuchacza podcastów więcej.
Na koniec warto wspomnieć, że dzielenie się podcastami, rozmawianie o odcinkach które nas poruszyły, rozbawiły lub zainspirowały jest najlepszym sposobem na promowanie i popularyzowanie podcastingu. I na pewno jest skutecznym sposobem wspierania twórców podcastów. Im więcej słuchaczy, tym większe prawdopodobieństwo, że wasz ulubiony podcast przetrwa dłużej niż przysłowiowe 7 odcinków.
Dzielmy się podcastami!

Marek Rak
Podcast: Radiogram.pl
Podcasty to moja pasja, tak nagrywanie jak i słuchanie. Zbieram, filtruje i przedstawia najciekawsze informacje o podcastingu w swoim cotygodniowym podcaście Radiogram.