Newsletter #28 | 18 lipca 2020
Cześć!
nie wiem jak Tobie, ale nam ostatnie dni zlewają się w tygodnie, a tygodnie w miesiące i czasem nawet nie zauważamy upływu czasu. Dopiero był marzec, teraz już połowa lipca – jakże przedziwnego w tym roku.
A jednak jest coś pozytywnego w tym czasie. Uczy nas on wielu rzeczy, pozwala dostrzegać to, na co do tej pory nie zwracaliśmy uwagi. Czy Ty też zauważyłeś, że dookoła powstaje coraz więcej nowych inicjatyw? Coraz więcej osób zaczyna nagrywać podcasty. Nie tylko po to, by dzielić się swoją wiedzą czy pasją, ale też po to, by wyrazić siebie, a czasem nawet pozostawić po sobie cząstkę czegoś prawie namacalnego :).
Doceniamy bardzo. Wciąż szukamy nowych perełek i jesteśmy wdzięczni, gdy podrzucacie nam takie we wtorkowych postach na naszym fanpage’u. Dziękujemy!
Dziś mamy dla Ciebie ponownie garść trochę znanych, trochę nieznanych, ale na pewno bardzo ciekawych i różnorodnych audycji.
Jestem ciekawa, która z nich najbardziej przypadnie Ci do gustu i po którą siegniesz jako pierwszą. Możesz podzielić się z nami tą wiedzą.
Przyjemnego słuchania!
Karolina
PS A jeśli masz ochotę zmienić na chwilę medium, zapraszamy do naszej Czytelni >> w tym tygodniu możesz poczytać o podcastowych kategoriach.
Zasłuchaj się…
Podcast: Scenariusze Kariery
Odcinek: Zofia Sidorowicz-Janeczko – Jak ułatwić sobie powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim?
Kategoria: Praca
Praktyczny przewodnik. Kiedy słuchasz, jako nie-mama – wydaje się pewnie zestawem oczywistych oczywistosci, ale kiedy doświadczysz macierzyństwa, warto sobie przypomnieć praktyczne porady, jak sprawić, żeby powrót do pracy nie był traumą albo wiecznie odkładaną koniecznością. Z serca polecam śledzenie Zosi – całym sercem, z pełną kometencją wspiera kobiety w budowaniu ściezki zawodowej w zgodzie z rolą mamy, niezależnie od tego, jaki mogel mama wybiera 😉
Agnieszka
Podcast: Bezogródek – pierwszy w Polsce podcast o projektowaniu ogrodów.
Odcinek: Ogrody ekologiczne czyli jak projektować w zgodzie z naturą
Kategoria: Ogród, ekologia
To chyba pod wpływem wielkich zmian, jakie zaszły w ogrodzie moich rodziców, chętnie posłuchałem tego odcinka, w którym Iza i Żaneta objaśniają, czym jest ogród ekologiczny. Dlaczego projektując ogród, warto również brać pod uwagę wymiar ekologiczny. Przyglądając się ogrodom, nie zastanawiałem się wcześniej nad tym, czy są one „eko”, z góry zakładając, że są. Błąd. Wiele ogrodów może nie mieć wiele wspólnego z ekologią, bo to, że zielone wcale nie oznacza, że ekologiczne.
Wojtek
Podcast: Swoją Drogą Podcast
Odcinek: Ranking najgorszych/najciekawszych kibelków świata
Kategoria: Podróże
Jeśli zastanawiasz się, czy dobrze przeczytałeś tytuł odcinka, to potwierdzam – dobrze. Też mnie zastanowił, a właściwie zaskoczył. Niemniej ten odcinek jest dowodem, że różnice kulturowe widać rówież w sposobie korzystania i budowania tytułowych kiblelków. Jeśli wybierasz się w podróż do Tybetu, Chin, Indonezji i kilku innych miejsc, lepiej być przygotowanym na wszystko 😉
Marek
Podcast: PODWÓJNE ESPRESSO
Odcinek: Relacje
Kategoria: Relacje
Zupełnie przypadkiem trafiłem na ten podcast. Zaciekawiła mnie okładka, bo lubię kawę, to myślę… posłucham o kawie. Nie. Nie posłuchałem o kawie, choć we wstępie jest do niej ciekawe nawiązanie. Za to treść bardzo mi się podobała, bo dotyka obszarów, które mnie szczególnie interesują. Wiadomo 😉 Przesłuchałem oba odcinki i z rozżaleniem zoriernotowałem się, że są na razie tylko dwa. Marta celuje w słuchaczy, rodziców mniejszych dzieci, jednak treści przez nią publikowane są bardzo uniwersalne i każdemu się przydadzą. W przypadku relacji podobają mi się obrazowe porównania, które w prosty sposób wyjaśnią, nie tylko dzieciom, że jesteśmy różni i to jest super. Mamy różne plecaki i różną ich zawartość… Posłuchaj krótkiego i treściwego podcastu. Czekam na kolejne odcinki.
Wojtek
Podcast: Finansowe sensacje tygodnia
Odcinek: Finansowe sensacje tygodnia (odc. 15) – zmiany zachowań ludzi w związku ze zmianami organizacji ich pracy
Kategoria: Finanse, biznes, psychologia
Redakcja bloga „Subiektywnie o finansach” z Maćkiem Samcikiem na czele zastanawia się nad tym, czy zachowania ludzkie zmieniają się wraz ze wzrostem zapotrzebowania na pracę zdalną w związku z Covid19. Wywiad Macieja Bednarka z Katarzyną Januszkiewicz, badaczką z SWPSu.
Przemek
Podcast: Tchnienie grozy
Odcinek: Stefan Grabiński – Problemat Czelawy
Kategoria: Opowiadania z dreszczykiem
Zapraszam Cię do teatru wyobraźni, gdzie usłyszysz opowiadania, które mogą powodować problemy z zaśnięciem. Tak naprawdę to każdy odcinek z tego podcastu jest oddzielnym opowiadaniem, więc polecam przesłuchać rówież resztę opowiadań… Oczywiście, jeśli starczy Ci odwagi…
Marek
Podcast: Życie we Francji – Lazurowy Przewodnik
Odcinek: #13 Bretania – co warto zwiedzić?
Kategoria: Podróże
Okazuje się, że nie jest tak źle z tymi wakacjami. Ludzie podróżują i zwiedzają. Wiem, bo czasem obejrzę coś w mediach społecznościowych. Jeśli więc planujesz wakacje i zastanawiasz się nad kierunkiem, to może palec na mapie zatrzyma się na wysokości Francji, a dokładniej Bretanii. Informacje z pierwszej ręki, bo gościem podcastu jest Kasia Tirilly, która mieszka we Francji, a także uczy języka francuskiego. Przyznam, że nie planowałem wyjazdu zagranicę, ale po tej rozmowie i urokliwych opisach turystycznych, ciekawych miejscowości, kto wie… Kto wie 😉 Wojtek
Wojtek
Podcast: Gruby Podcast
Odcinek: Operacja Samum, czyli jak Polacy CIA ratowali
Kategoria: Historia, opowieści
Ciekawa opowieść o brawurowej akcji, której nie chciały się podjąć służby innych krajów. Polacy wywieźli sześciu amerykańskich agentów spod ataku wojsk Saddama Husajna.
Przemek
Podcast: Polski Daily
Odcinek: #PD082 Nowoczesne miasta w Polsce (i nie tylko)
Kategoria: Ciekawie o Polsce
Na wstępie przepraszam mieszkańców Łodzi 😉 A tak na poważnie. Od dawna sam nosiłem się z zamiarem uruchomienia podcastu, w którym znacznie wolniej i jeszcze bardziej wyraźnie opowiadałbym różne historie, co było by świetnym sposobem do nauki języka polskiego dla obcokrajowców. Wiem, że jest ich już kilka, a ten, który właśnie Ci prezentuję jest jednym z nich. Spokojnie… Posłuchaj, nawet, jeśli nie jesteś obcokrajowcem, chcącym poprawiać swój język. Ciekawa audycja, tym razem na temat polskich (i nie tylko) miast. Gdzie mieszka się lepiej i czy opinia na temat miasta, jest opinią uniwersalną? Gdzie mieszkamy chętniej, w miastach czy na ich obrzeżach? Ciekawie było posłuchać o polskim społeczeństwie i polskim miastach.
Wojtek
Podcast: Kobiety Internetu
Odcinek: Jak wydać własną książkę? Barbara Falenta, Mamy dla mamy
Kategoria: Biznes, literatura, self-publishing, macierzyństwo
Nie ma nic prostszego od wydania dziś książki. Piszesz, drukujesz, puszczasz w obieg – tak działa self-publishing. Ale czy na pewno? Sama jestem autorką dwóch książek i wiem, że zdecydowanie nie! Gdyby wydawanie było takie proste… Z przyjemnością posłuchałam tego odcinka, o zmaganiach z wydawaniem, o zbieraniu społeczności i wreszcie o poruszeniu tematów trochę tabu, a trochę takich, o których każdy ma coś do powiedzenia 😉 Prawie jak o piłce nożnej. Znamy się na niej jak nikt. Polecam serdecznie.
Karolina
Newsletter wspierają:
Sponsorzy tego wydania newslettera
Jak Ci się podobały nasze wybory?
Jeśli masz jakieś sugestie, to koniecznie daj nam znać!
Polecamy i do przyszłego tygodnia!
Zespół NPP:
Agnieszka Zdunek z Jest Zielono.
Agnieszka Gaczkowska z OPLOTKI
Karolina Brzuchalska z Co we Freelansie Piszczy
Marek Rak z Radiogram
oraz inicjator projektu
Wojciech Strózik z Rozwój Osobisty dla Każdego i Bajkowy Podcast
