kategorie podcastów w Spotify

Podcastowe kategorie i ich reprezentanci cz. 1

Kategorie podcastów pomagają zapanować nad publikowanymi treściami. Nie jest to rozwiązanie idealne, bo kategoria na sztywno przypisywana jest dla całego kanału. Poszczególne odcinki, mogą od niej odbiegać, czasem nawet bardzo. Bywa, że z niewiadomych powodów podcast znajduje się w kategorii niewiele mającej wspólnego z jego gatunkiem właściwym.

Głównym zadaniem tej segregacji jest utrzymanie porządku w zbiorach i ułatwienie słuchaczom dotarcia do tematów podcastów, których chcą posłuchać. 

kategorie podcastów Spotify

Skoro mamy kategorie, a najbardziej popularnym odtwarzaczem podcastów w Polsce jest Spotify, to pozwól, że opowiem ci o nich właśnie na tej podstawie. W tym momencie w katalogach Spotify znajduje się 13 kategorii tematycznych. Część z nich może w pewnym sensie pokrywać się ze sobą i tworzyć w ten sposób części wspólne. Taki zbiór możesz zaobserwować, przeglądając kategorie Biznes i technologia oraz Edukacja

Jak znaleźć w Spotify opisane poniżej kategorie?

Zwykle słuchasz na urządzeniu przenośnym, powiedzmy na smatphonie. Uruchom zatem aplikację i dotknij lupki z napisem „wyszukiwanie”. Zobaczysz wtedy obraz zbliżony do prezentowanego, gdzie w lewym dolnym rogu ekranu zobaczysz pomarańczowy kafelek z napisem Podcasts – dotknij go. W taki oto sposób docierasz kategorii, które pokrótce dla ciebie scharakteryzowałem.

Wspomniałem też, że kategorii jest 13, ale uważni sprawdzą i powiedzą, że to nie prawda i pominąłem pierwszą z nich Najpopularniejsze podcasty. Zrobiłem to świadomie, chcąc pokazać mnogość tematów, które nie zawsze przecież będą cieszyły się Największą popularnością.

A zatem do sedna. Poniżej pierwsza część kategorii, wymienionych w kolejności alfabetycznej.

Biznes i technologia

W tej kategorii znaleźć można zarówno luźne rozmowy o rozwoju technologii, gadżetach, nowinkach jak i premierach nowoczesnych urządzeń. Również tutaj możesz znaleźć wartościowe wskazówki z obszarów marketingu, finansów osobistych, inwestycji, nieruchomości i zarządzania, czyli wszystko to, o czym nie można zapomnieć, myśląc o własnym biznesie.

podcast Zaprojektuj Swoje Życie

W dużej mierze gospodarzami tych podcastów są praktycy biznesu i pasjonaci technologicznych nowinek. Jest to zarazem jedna z najbardziej popularnych kategorii, mieszcząca w sobie topowe polskie podcasty, w których z łatwością rozpoznasz głosy Marka Jankowskiego z Małej Wielkiej Firmy, Marcina Iwucia z Finensów Bardzo Osobistych, czy Macieja Filipkowskiego z Zaprojektuj Swoje Życie

Dzieci i rodzina

To kategoria, która ma w bardzo duży potencjał na polskim rynku podcastowym, bo także z takiej perspektywy należy patrzeć na podcasty. W Polsce ta kategoria koncentruje się na dzieciach w obszarze zajęcia ich czasu słuchowiskami z czytanymi i opowiadanymi bajkami czy wierszami. Jest także kilka audycji skierowanych do rodziców, głównie mam, choć i są kanały świadczące o zaangażowaniu także ojców w proces wychowania dzieci.

bajkowy podcast

Ten gatunek podcastów został szczególnie dostrzeżony i doceniony w pierwszych tygodniach ogłoszonej w 2020 roku pandemii, kiedy to rodzice niemalże zmuszeni do pracy zdalnej z domu, przy jednocześnie zamkniętych szkołach, przedszkolach i żłobkach, musieli nauczyć się organizować wspólnie przestrzeń i czas. Wtedy to właśnie podcasty z bajkami i opowiadaniami dla dzieci zyskały nowych słuchaczy, a kategoria wzbogaciła się o kilka kolejnych podcastów z takimi treściami. Warte uwagi podcasty tej kategorii to Ojcowska Strona  Mocy Jarka Kani, Hej Mama Natalii Łuczak i oczywiście mój Bajkowy Podcast.

Edukacyjne

Najistotniejsze powody, dla których ta kategoria cieszy się dużym zainteresowaniem słuchaczy, to darmowy dostęp do wartościowej treści, za którą, w porównaniu z audiobookami czy kursami online, trzeba by było zapłacić. Autorzy są w stanie bardzo szybko reagować, a czasem działać z wyprzedzeniem, przygotowując materiał, jakiego może oczekiwać słuchacz.

podcast SWPS

To kategoria bogata w wiedzę z zakresu psychologii, rozwoju osobistego, produktywności i nauki języków, w tym także programowania. To wspomniany wcześniej punkt styku z kategorią podcastów biznesowych, które także można rozpatrywać w kategoriach edukacyjnych. Gdybym miał wskazać swoje top edukacyjne podcasty, to byłby to z pewnością podcast SWPS Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS, Ksiwążki Które Uczą od Kamila Dudzińskiego, czy 3% lepszy Marcina Kądziołki.

Zobacz, jak wiele ciekawych treści prezentują trzy pierwsze kategorie. Ciekaw jestem, jakich reprezentantów tych kategorii, Ty wybrałbyś dla siebie. Podziel się tym z nami i zostaw komentarz pod tekstem.

Kolejne kategorie już wkrótce. 

Wojciech Strózik

Menedżer z ponad 20 letnim doświadczeniem. Koncentruje się na tworzeniu i rozwijaniu efektywnych zespołów. Myśli i działa procesowo traktując ludzi jako sprawców sukcesu, a nie narzędzia do jego osiągnięcia. Pasjonat rozwoju osobistego, któremu przyświeca motto “nigdy nie jest za późno”

RozwojOsobistyDlaKażdego.pl

Podobne wpisy i artykuły

Komentarze

  1. Wojciechu, wielkie dzięki za polecenie mojego podcastu „3% lepszy”, to miłe znaleźć się w tak zacnym gronie. Sam słucham „Książki, które uczą” Kamila, a „Strefy Psyche” nie znałem, właśnie dodałem do subskrybowanych, dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.