Podcastowe kategorie i ich reprezentanci cz. 3

Kiedy powiedziało się A, a później nawet B, to i przychodzi czas na C, jak “Czecia” część kategorii podcastowych Spotify.

W pierwszej części mogłeś przeczytać o kategoriach Biznes i Technologia, Dzieci i Rodzina oraz Edukacyjne wraz z ich subiektywnie wybranymi przedstawicielami. W drugiej części przyszła kolej na Gry, Historie, Komedia i Muzyka. I tu także przykładowo pokazałem kilku przedstawicieli tych kategorii. 

Teraz przyszedł czas na część “czecią” i ostatnią. Ostatnią przedstawiającą kategorie Spotify, gdzie niektóre z nich znajdują swoje odpowiedniki także w innych aplikacjach do słuchania podcastów, jak Apple Podcasts. Kategorie, podobnie jak w poprzednich artykułach ułożone są alfabetycznie, ale już przedstawiane podcasty są moim osobistym, subiektywnym wyborem, który stanowi jedynie znikomy wycinek faktycznej ich zawartości. 

Prawdziwe zbrodnie 

Stosunkowo młoda kategoria wyłoniona z uwagi na dużą dynamikę i rosnące zainteresowanie historiami typu „true crime”. W tej kategorii polskie podcasty są silnie reprezentowane, a jakości i wartości audycji kryminalnych nie powstydziłyby się stacje radiowe na całym globie.

Mrożące krew w żyłach opowiadania o zbrodniach, ich ofiarach i sprawcach lub domniemanych podejrzanych, bo część historii nie znalazła swojego zakończenia. Również w tej kategorii wskażę swoje preferencje, choć przyznam, że nie jest to mój ulubiony gatunek podcastów. Proponuję zapoznać się z Piąte: Nie zabijaj Justyny Mazur, którą cenię za jej Słuchowisko. Pogadajmy o Życiu. Praktycznie na w tej kategorii stałe na pierwszym miejscu zagościł Marcin Mysza i jego Kryminatorium. Koljnym podcastem tej kategorii jest No Nie Gadaj od Grzegorza Damratha i Kamila Misiaszeka.    

Społeczeństwo i kultura

Podcasty z tej kategorii dotykają zarówno tematów ekologicznych, religijnych, jak i opowiadających o doświadczeniach rodaków poza granicami kraju. Można tu też znaleźć podcasty kulinarne, podróżnicze i o kulturze. To tutaj pasowałyby niektóre podcasty z kategorii Historie, które też możesz spotkać w innych kategoriach.

Jak wspomniałem na wstępie, kategorie pomogą wyszukać podcast o interesującej Cię tematyce, ale i tak duża część pracy jest po stronie słuchacza. Nikt lepiej od ciebie nie wie, czego w danym momencie potrzebujesz znaleźć w podcastach. Są narzędzia, które mogą w tym pomóc, ale o tym przeczytasz w innym naszym artykule, który wkrótce także pojawi się na naszej stronie.
Wracając do tej kategorii i znajdujących się w niej podcastach, zaproponuję ci trzy audycje wśród nich SłowiańsKości od Natalii Kościńskiej, Złamane Obcasy Julii Oleś i Słucham Gadam Kamili Goryszewskiej

Sport i rekreacja

Gatunek dla fanów aktywności ruchowych. Polskie podcasty w tej kategorii dotykają głównie obszarów piłki nożnej, biegania i jazdy rowerem, ale także sportów walki czy jogi.

Obejmują rozmowy ze sportowcami i ludźmi z tak zwanej „branży”. Wiele ciekawych i inspirujących historii, które z jednej strony mogą zadziwić, a z drugiej zmotywować do bardziej aktywnego spędzania czasu. Mało tego. Ty podcastów możesz słuchać właśnie podczas aktywności. Na podcasty, które w mojej ocenie warte są szczególnej uwagi, wybrałem Podcast Do Biegania Pawła Bienieka i Marcina Sawuły. Dla fanów sportów wali Wolna Mata Podcast od Luka Tru, który prowadzi ciekawe rozmowy z rozpoznawalnymi zawodnikami, a dla fanów piłkarskich historii zapraszam do Konrada Szymańskiego i jego Historii z boiska

Sztuka i rozrywka

Podcasty, jakie można tu znaleźć, nawiązują do literatury oraz filmu i zawierają recenzje wybranych wydań i produkcji. To tu będą się częściej znajdować audycje dotyczące aktorstwa, sztuki robienia zdjęć czy poprawnego wysławiania się.

Można w niej znaleźć także audycje kulturalne i dotyczące kreatywności czy designu. Polskich słuchaczy w tej kategorii najczęściej interesują recenzję filmów i seriali, a na to wskazują ich lokacje w tej kategorii (nie licząc podcastów, które realnie pochodzą z innych kategorii głównych). Dlatego ja zaproponuję dla ciebie kolejne trzy audycje, a wśród nich KinoTalk Krzysztofa Majewskiego, czy ten Podcast Filmowy od Konrada Korkosińskiego i Piotra Maszorka. Żeby nie było za nudno, to dorzucę podcast Zawód Fotograf Kuby Ociepy, bo jakby nie było fotografia to zarówno sztuka, jak i rozrywka. 

Wiadomości i polityka

W tej kategorii znajduje się chyba najwięcej produkcji udostępnianych przez stacje radiowe. Audycje publicystyczne, wiadomości z kraju i ze świata oraz liczne komentarze gospodarzy podcastów i ich gości.

W tej kategorii można spodziewać się większej ilości krótszych odcinków. Starsze odcinki mogą też być usuwane, czego nie spotyka się w żadnej innej kategorii. Muszę się przyznać, że to jedyna kategoria, dla której polecenie podcastów przychodzi mi niezmiernie trudno. Nie chcę jednak pozostawiać cię bez żadnej wskazówki, dlatego polecę wyłącznie Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka.

Zdrowie i styl życia

słusznie można założyć, że w tej kategorii podcastów najwięcej będzie audycji poświęconych zdrowemu odżywianiu, aktywnościom fizycznym, czy medytacji. Tutaj znajdziesz także rozmowy o seksualności, balansie i sensie życia.

Pasjonaci zdrowego odżywiania zaproponują ci wiele wariantów, które sprawdzili na sobie lub poprzez pracę ze swoimi klientami. Fani aktywności oderwą cię od fotela i namówią na spacer, przebieżką lub zajęcia jogi. Osobiście uważam, że to bardzo wartościowa kategoria, a świadczyć też mogą o tym statystyki niektórych podcastów, które zajmują czołowe miejsca w tej kategorii. Przecież chcemy dobrze się czuć i żyć zdrowo, będąc przy tym możliwie długo aktywnym. Tutaj znacznie łatwiej przychodzi mi znalezienie podcastów, których miałem okazję słuchać i za których jakość i wartość mogę poręczyć.

Zacznę od tematów, z którymi mam wrażenie, mamy cały czas problem, a mam na myśli rozmowy i wiedzę na temat naszej seksualności. Co z tego wynika, każdy z nas wie najlepiej, a że chętnie o tym słuchamy, może świadczyć popularność podcastu Marty Niedźwieckiej O Zmierzchu. Potrzebujących motywacji i wiedzy w zakresie odżywiania zaproszę do posłuchania Doroty Traczyk w podcaście To Tylko Dieta, a dla poszerzenia perspektywy o ekologię, świadome życie i codzienną ważność do Karoliny Sobańskiej i jej Karolina Sobańska Podcast.

Podsumowanie

Przeglądając kategorie w poszukiwaniu audycji do przesłuchania, możesz czasem odnieść wrażenie bałaganu. W różnych miejscach mogą pojawić się podcasty niepasujące do zawartości kategorii. Nawet jeśli podcast, według jego nazwy i części odcinków, ogólnie pasuje do danego gatunku, do którego został zaklasyfikowany, to warto zaznaczyć, że niektóre jego odcinki mogą dotyczyć zupełnie innych obszarów.

Za przykład niech posłuży podcast znajdujący się w kategorii edukacja. Większość jego odcinków dotyka obszarów rozwoju, a zatem można przyjąć, iż faktycznie jest to słuszna kategoria. Jednak zdarza się, że w takim podcaście udostępniony będzie odcinek, który zdecydowanie bardziej pasowałby do kategorii „Biznes i technologie”, a w innym przypadku do gatunku „Sport i rekreacja”.

Z uwagi na fakt, iż nie tylko jestem twórcą dwóch podcastów, ale także jestem zagorzałym słuchaczem, to uznałem, że pomocą dla ciebie może być nasz rozwijający się pomysł z cotygodniowym newsletterem. Sam miałem nieraz trudność w odnalezieniu interesujących mnie treści, a kiedy już zaciekawił mnie tytuł lub nazwisko gościa, to bywało, że sam materiał pozostawiał co nieco do życzenia. Dlatego to, co rekomendujemy w newsletterze, ma naszą akceptację i możemy to śmiało polecać do słuchania. Sami najpierw słuchamy, oceniamy czy jakość nagrania jest do zaakceptowania, czy forma i treść są interesujące i dopiero wtedy decydujemy. 

W taki oto sposób dostajesz zweryfikowany materiał, wraz z krótką rekomendacją, która w opinii wielu naszych sympatyków bywa decydująca w wyborze podcastów do słuchania.
Słuchaj podcastów, dziel się nimi, a kiedy przyjdzie czas na Ciebie i Twoją audycję, to kto wie… Może pewnego dnia i Twój podcast znajdzie się w newsletterze. 

Wojciech Strózik

Menedżer z ponad 20 letnim doświadczeniem. Koncentruje się na tworzeniu i rozwijaniu efektywnych zespołów. Myśli i działa procesowo traktując ludzi jako sprawców sukcesu, a nie narzędzia do jego osiągnięcia. Pasjonat rozwoju osobistego, któremu przyświeca motto “nigdy nie jest za późno”

RozwojOsobistyDlaKażdego.pl

Podobne wpisy i artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.