Podcastowe kategorie i ich reprezentanci – subiektywny wybór cz. 2
Poukładane segregatory, książki na półkach, ubrania w szafie i podcasty w kategoriach. W każdym z tych miejsc pomimo wstępnych założeń może wystąpić bałagan. Jest one jednak znacznie mniejszy od tego, który występowałby bez ogólnych zasad segregacji wyżej wymienionych, przykładowych przedmiotów. Pliki też umieszczamy w określonych katalogach dla zapewnienia sobie szybkiego do nich dostępu.
Zobacz zatem, co możesz spotkać, przeszukując kolejne kategorie tematyczne katalogów Spotify.
Przypomnę, że w pierwszej części przybliżyłem Ci katalogi Biznes i technologia, Dzieci i rodzina oraz Edukacyjne.
Dziś pora na kolejne cztery, alfabetycznie ułożone.
Gry
Temat dość niszowy w podcastach, jednak godnie reprezentowany. Zaskakujące może być to, że najpopularniejsze są gry planszowe RPG, choć spodziewać by się można, że będzie to gatunek przede wszystkim dotyczący gier komputerowych, w szczególności online, które dominują na portalu YouTube. Tematyka rozrywkowa, której treści pomogą ci dokonać wyboru w bardzo dużej ofercie gier.
Chcesz spędzić czas ze znajomymi, ciesząc się tą formą rozrywki? Znajdziesz w niej odpowiedzi na nurtujące cię pytania, a jeśli ich nie znajdziesz, to pomogą gospodarze podcastów. Najbardziej rozpoznawalnymi tytułami podcastów będą Umie w Gry Artura Bishopa Lutyńskiego, Fantasmagieria od Dahmana i Rozgrywka, który prowadzi zespół Piotra Kuldanka.
Historie
Kategoria bogata w treści mniej formalne, częściej inspirujące, rzeczywiste i fikcyjne niż merytoryczne. Można by pokusić się o zmianę nazwy gatunku na obyczajowe, bo w gruncie rzeczy takich podcastów należy się spodziewać w tym miejscu.
Tu znajdziesz historie ludzi, opowiadania o życiu i podróżach. Bardzo subiektywne i zarazem osobiste doświadczenia gospodarzy podcastów, słuchane dla relaksu i wytchnienia. To niesamowite, jak bardzo ta forma pozwala poznać osobę, której historii słuchamy. Ktoś kiedyś powiedział, że ta forma swoją atrakcyjność zawdzięcza ludzkiej ciekawości. To tutaj bezkarnie możesz podsłuchać ludzi, zupełnie jakbyś siedział w kafejce i słuchał zwierzeń osoby przy stoliku obok. Doświadczyłeś tego?
Mogę polecić Życie w Norwegii Gosi Dvorakovej, Audycja Samotnych Serc Justyny Król, czy MysteryTV, gdzie prowadzącym jest Jakub Rutka. No tak, bo w tej kategorii znajdziesz również te mniej prawdziwe i czasem straszne historie.
Komedia
Luźne i zabawne audycje podcastowe. Często prowadzone w formie rozmów kilku osób lub gospodarza podcastu i jego gościa. Tematyka odcinków często niesklasyfikowana, zawierająca jednak wątki, czy zabawne historie.
To w tej kategorii słusznie szukać należy bohaterów stand-upowych wystąpień albo komików i kabareciarzy szukających w tym medium możliwości dotarcia do nowych odbiorców lub odbiorców migrujących między dostępnymi mediami.
To tu właśnie czołowe miejsca okupują podcasty Asi Okuniewskiej Tu Okuniewska i Ja i Moje Przyjaciółki Idiotki. Również tutaj znajdziesz Strefę Gizy – tak! Tego Gizy i How To Żyć Agaty Wernic, która mnie osobiście urzekła swoim zaraźliwym śmiechem wplatanym w opowiadane historie.
Muzyka
Kategoria dla odbiorców, którzy lubią posłuchać także o muzyce, a nie jedynie słuchać muzyki. Polska reprezentacja w tej kategorii jest już zauważalna i można w niej znaleźć podcasty prowadzone przez redaktorów radiowych, amatorów, pasjonatów i audiofilii. Z jednej strony można tu znaleźć historie znanych przebojów, genezę powstawania poszczególnych utworów muzycznych czy wręcz gotowe playlisty tematyczne z wprowadzeniem gospodarza podcastu.
To kategoria nie tylko rozrywkowa, ale i bogata w inne treści dotyczące gatunku muzycznego. Ja szczególnie polecam podcast Dekonstrukcja Agaty Soleckiej, to prawdziwy majstersztyk i należy go posłuchać, nawet jeśli nie jesteś wielkim fanem muzycznych podcastów. Warto wskazać też na podcast Mariusz Hrapko Na Sofie, oraz Muzykalności Tomka Glinka.
Podsumowanie
Przyznam, że sam często korzystam z katalogów Spotify, zarówno poszukując tematycznych playlist, w sam raz na spacer lub przebieżkę, jak i w poszukiwaniu ciekawego podcastu. Sam chętnie skorzystałbym z naszego newslettera, ale w taki sposób wybór nowych odcinków podcastów byłby bardzo utrudniony. Przeszukuję więc kategoria po kategorii, zaczynając od samego jej końca.
W całej tej zabawie jest jedna smutna rzecz…
Trafiam na ciekawą okładkę i nazwę podcastu, sprawdzam tytuły odcinków – zapowiada się ciekawie. Patrzę na datę publikacji – odpada. Całkiem duża grupa podcastów nie publikuje regularnie lub publikacje zostały zawieszone, a jak wiesz, do naszego podcastowego newslettera wybieramy możliwie najświeższe odcinki podcastów, licząc na to, że będą stale dodawać nowe odcinki.

Wojciech Strózik
Menedżer z ponad 20 letnim doświadczeniem. Koncentruje się na tworzeniu i rozwijaniu efektywnych zespołów. Myśli i działa procesowo traktując ludzi jako sprawców sukcesu, a nie narzędzia do jego osiągnięcia. Pasjonat rozwoju osobistego, któremu przyświeca motto “nigdy nie jest za późno”
RozwojOsobistyDlaKażdego.pl