Podsumowanie co działo się w podcastach 2020

To był bardzo dobry rok dla podcastów

Za nami trudny rok. Zostaliśmy zamknięci w domach, a wiele biznesów przeniosło się do strefy online. Niestety, niektóre z nich jednak nie przetrwały…

Ale paradoksalnie to był bardzo dobry rok dla podcastów. Na rynku pojawiło się sporo nowości. Z dnia na dzień systematycznie wzrasta również liczba słuchaczy – co, oczywiście, bardzo nas cieszy. 

Przez ten rok byliśmy Waszym przewodnikiem po podcastowym świecie. Dziś przedstawiamy małe podsumowanie tego, co działo się w 2020. 

Na czym słuchać podcastów?

Jeszcze do niedawna główną aplikacją do słuchania podcastów było Spotify. Teraz mamy znacznie większy asortyment – Google Podcasts, Cast Block, Player FM itp. Czym kierować się przy wyborze i na co szczególnie zwrócić uwagę, by słuchanie było przyjemnością, a podcaster wiedział, że jesteś? O tym przeczytasz w subiektywnym przeglądzie 5 aplikacji do słuchania podcastów

Podcastowe perełki

Lubimy odkrywać dla Was podcastowe perełki. Czasem ciężko przebić się przez mainstream, tymczasem gdzieś tam, w zakamarkach, czekają naprawdę dobrzy i wartościowi twórcy, którzy mają dużo do powiedzenia. Serio 🙂 Zwłaszcza w 2020 roku. Szukajcie, a znajdziecie. A jeśli nie macie czasu, bo pandemia, zdalne nauczanie, home office etc. (przy okazji polecamy: Nowa normalność z podcastami w tle), zerknijcie na przegląd najlepszych niszowych polskich podcastów przygotowany przez Agnieszkę.

Każdy z nas ma inne zainteresowania i inne nawyki. Jedni słuchają podcastów dla relaksu, drudzy dla motywacji, jeszcze inni, by czerpać wiedzę. Jak znaleźć te wyjątkowe treści, które trafią wprost do naszego serca (i ucha)? Czy pozostaje tylko scrollowanie aplikacji i liczenie na złoty strzał? Niekoniecznie 🙂 Wojtek rozebrał dla Was na części pierwsze kategorie podcastów (część druga i trzecia) i pokazał, jak szukać, aby znaleźć. 

To jak? Znaleźliście coś fajnego? Jeśli tak, nie zapomnijcie podzielić się swoim znaleziskiem ze znajomymi (i z nami, oczywiście). Możecie do tego wykorzystać prostą apkę pod.link

Fajnie jest nagrywać podcast, doskonale o tym wiemy

Jak wspominaliśmy wcześniej, miniony rok był rokiem szczególnym. Lista nowych podcastów i twórców znacznie się wydłużyła. Fajnie jest nagrywać podcast, doskonale o tym wiemy 🙂 Ale wiemy też, że życie podcastera bywa pełne zasadzek i monotonnych godzin spędzonych przed kompem. Nie chodzi o to, by pozbawić Was złudzeń, ale by pokazać, jak praca nad podcastem wygląda od bebechów. Dzięki temu będziecie wiedzieć więcej, a Wasz start w podcastowy świat będzie łatwiejszy: 

Oczekiwania kontra rzeczywistość, czyli zderzenie podcastera z ziemią
3 powody dlaczego nie powinieneś nagrywać podcastu
Krótka historia o.. historiach. Czyli proces tworzenia podcastu fabularnego
Wiedza jest na wagę złota…

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak naprawdę słuchacie podcastów albo dlaczego je nagrywacie (lub chcecie nagrywać)? Ile ludzi, tyle odpowiedzi. Ale wydaje nam się, że kluczowym powodem jest… inspiracja. Chcemy inspirować i chcemy być inspirowani. 

Chcemy działać i być pełni energii. Chcemy po prostu poznawać świat! Przeczytaj, co mogą zdziałać podcasty

To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie nasi sponsorzy, firma Podigee i Rozmowy Facebooka. Dziękujemy za inspirujące rozmowy, pełne wiedzy podcasty i wsparcie dla naszego projektu!

Życzymy Wam magicznej inspiracji w nowym roku. Słuchaj, nagrywaj, działaj 🙂

Podobne wpisy i artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.