Subiektywny przegląd 5 aplikacji do słuchania podcastów
W dobie łatwo dostępnego i taniego Internetu oraz powszechnie postępującej mobilności – nie tylko na przestrzeni ostatnich tygodni – coraz częściej skupiamy swoje światy w naszych przenośnych urządzeniach. Kiedyś zawracałeś do domu, bo zapomniałeś portfela – dziś nie wychodzisz z domu bez telefonu. Portfel już nie jest tak ważny, masz go w smartfonie.
Co jeszcze w nim masz?
Żeby nie mieć za dużo zbędnych aplikacji służących do słuchania podcastów, zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy najciekawsze z nich. Zanim jednak zaprezentujemy same aplikacje, skupmy się na ich najważniejszych funkcjach.
Cechy dobrej aplikacji do słuchania podcastów:
Wyszukiwanie podcastów.
Opcja niezbędna i podstawowa. Nie zawsze łatwo widoczna, ale zawsze występuje. Warto zwrócić uwagę, że coraz więcej aplikacji udoskonala silniki wyszukiwarek, aby te znajdowały podcasty nie tylko po nazwie i tagach, ale też po opisach zamieszczanych pod poszczególnymi odcinkami.
Zaawansowane wyszukiwanie.
Możliwość filtrowania występuje zwykle w ograniczonej ilości wersji desktopowych, ale niektóre aplikacje podzielą wyszukiwaną frazę np. na podcast, odcinek czy twórcę, a to zawsze jakieś ułatwienie.
Regulowana prędkość odtwarzania.
Tak zwane „must have”, czyli „powinno być”. Bywają odcinki podcastów, w których prowadzący, lub prowadzący wraz z gościem, mówią wyraźnie i wolno, czasem wręcz za wolno, a wtedy możliwość przyspieszenia prędkości do 1,25x lub 1,5x (rzadziej szybciej) jest zbawienna i nie chodzi tylko o oszczędność czasu, ale też jakość odbioru.
Możliwość dodawania playlist.
Szczególnie przydatna opcja, kiedy poszukujesz konkretnych treści w podcastach i planujesz na przykład dłuższą podróż. Wybranie konkretnych odcinków i dodanie ich w kolejności odtwarzania może pomóc zrealizować założony plan zgłębienia danego tematu, korzystając z kilku źródeł.
Kontynuacja słuchania na innym urządzeniu.
To ciekawa i przydatna funkcjonalność, którą mają wybrane, najlepsze aplikacje. O co chodzi? Powiedzmy, że jedziesz do pracy i słuchasz podcastu w samochodzie. Odcinek wydał się bardzo interesujący, lecz dłuższy niż czas dojazdu. Szkoda odkładać jego dokończenie na powrót z pracy, więc zaraz po wejściu do biura uruchamiasz komputer i kończysz słuchać odcinek w miejscu, w którym przerwałeś. Wiem, wiem, można się bez tej opcji obejść, jednak wielu użytkowników ceni sobie taką możliwość.
Możliwość oceny podcastu/odcinka.
Twórcy wierzą, że pozostawienie oceny czy komentarza dla podcastu, a czasem wręcz odcinka, pomaga w jego rozpowszechnianiu, a tym samym dotarciu do potencjalnych słuchaczy. Nawet jeśli tak nie jest, to pozostawienie miłej recenzji, np. poprzez zaznaczenie 5 na 5 gwiazdek lub kliknięcie w serduszko, może wywołać uśmiech na twarzy autora i będzie wyraźnym przejawem zadowolenia i sympatii ze strony słuchacza.
Możliwość skomentowania odcinka/podcastu.
Taką opcję ma naprawdę niewiele aplikacji, szczególnie jeśli mówimy o komentowaniu konkretnego odcinka. W tym przypadku nie chodzi wyłącznie o zadowolenie ego twórcy, ale o możliwość wypowiedzenia się w temacie, rozpoczęcia ciekawej dyskusji lub udzielenia wartościowej informacji zwrotnej. Taka opcja dostępna jest w najlepszych aplikacjach dedykowanych do słuchania podcastów.
Subskrybowanie.
Ostatnia, lecz nie najmniej ważna opcja. Możliwość zaznaczenia, że konkretny podcast wart jest Twojej uwagi i chcesz poznać inne jego treści, na czele z tymi przyszłymi. Opcja ta występuje pod różnymi nazwami i w zależności od aplikacji jest to „subskrybuj”, czasem „obserwuj”, a innym razem na przykład „+”.
Które z aplikacji wyposażone zostały we wspomniane opcje.
Spotify
Zdecydowanym faworytem wśród polskich słuchaczy jest Spotify. Zapewne dużym atutem tej aplikacji jest łatwość w przełączeniu się ze słuchania podcastu na słuchanie muzyki.

W prosty sposób odszukasz w niej wiele popularnych podcastów, bo odnajdzie je zarówno po nazwie kanału, jak i treściach umieszczanych w opisach odcinków. Korzystanie z aplikacji jest intuicyjne, a podstawowe funkcje łatwo dostępne i zrozumiałe. Zarówno przyspieszysz odsłuchiwaną treść, jak i będziesz mógł kontynuować słuchanie na innym urządzeniu. Możesz nawet obserwować interesujący Cię kanał, jednak nie zostaniesz powiadomiony o tym, że dostępny jest nowy odcinek.
Apple Podcasts
Ta aplikacja dostępna jest, póki co, wyłącznie na nośnikach z systemem iOS.
Z uwagi na dużą popularność podcastów wśród użytkowników urządzeń z jabłuszkiem na odwrocie, zajmuje ona wysoką pozycję w statystykach podcastowych.

Na świecie jest najczęściej numerem jeden, jednak w Europie, a szczególnie w Polsce, została ona zdyskredytowana przez Spotify.
Aplikacja posiada bardzo prosty i przejrzysty interfejs, czyli wszystko widać i wiadomo, o co w niej chodzi. Umiarkowanie dobrze działa wyszukiwanie podcastów oraz rekomendacje, szczególnie nowości.
Apple Podcasts, nazywana także błędnie iTunes, ma bardzo ważną z punktu widzenia twórcy funkcjonalność. Można w niej ocenić oraz skomentować podcast. Recenzje mają ponoć wpływ na pozycję ocenianego i komentowanego podcastu, jednak nikt nie potrafi tego ostatecznie potwierdzić.
W mojej ocenie jest to bardziej działanie rekomendacji niż samych algorytmów. Warto zaznaczyć, że Apple Podcasts jest aplikacją systemową, czyli urządzenia Apple są w nią wyposażone fabrycznie.
Google Podcasts
To całkiem nowa aplikacja, bo swoją premierę miała w 2018 roku i w nowych wersjach Androida jest również aplikacją preinstalowaną wraz z systemem.
Google Podcasts jest bardzo czytelna, wręcz minimalistyczna, i wyposażona w większość oczekiwanych funkcji. Niestety nie ma możliwości oceniania i komentowania podcastów, a to mogłoby wpłynąć znacząco na popularność tej aplikacji.
Warto zaznaczyć, że Google Podcasts można w prosty sposób zintegrować z asystentami Google, jednak ta funkcjonalność nie przesądza o jej sukcesie. Aplikacja potrafi płatać figle, co skrzętnie odnotowują jej użytkownicy w sklepie Google Play.
CastBox
To bardzo popularna aplikacja, która jako jedna z niewielu daje możliwość komentowania odcinków podcastu. Można w niej podejrzeć liczbę subskrybujących i ilość odsłuchań podcastu – należy jednak pamiętać, że te dane dotyczą tylko tej aplikacji.
Powiadomienia o nowych odcinkach działają dobrze, a funkcja wyłączenia słuchania podcastu sprawdza się świetnie, kiedy masz w zwyczaju słuchać podcastów przed snem. Podcast możesz subskrybować oraz dodatkowo dodać do ulubionych.
CastBox działa stabilnie i jest dobrze odbierana przez użytkowników. Czasem tylko mogą irytować reklamy zasłaniające okładkę słuchanego podcasty, ale czy to ją dyskwalifikuje? Nie sądzę.
Player FM
To kolejna aplikacja, która cieszy się rosnącą popularnością. Jest czytelna i działa stabilnie. Wyróżnikiem mogą być rekomendacje innych podcastów na rotatorze oraz widoczna ilość subskrybentów, co może świadczyć o jakości danego kanału – te dane dotyczą tylko tej aplikacji.
Niestety nie można w niej oceniać i komentować podcastu, a to bardzo przydaje się w każdej aplikacji.
Która aplikacja do podcastów jest najlepsza?
We wszystkich wspomnianych aplikacjach działa opcja udostępniania zarówno podcastu, jak i wybranego odcinka. Na podkreślenie jednak zasługuje Spotify, która jako jedyna daje możliwość udostępniania odcinka do Instastories z linkiem bezpośrednim do aplikacji.
Takie udostępnienie pozwala zainteresowanemu odbiorcy przejść do odcinka bezpośrednio z relacji. Funkcji tej z powodzeniem mogą także używać słuchacze podcastów korzystający ze Spotify. To dobra praktyka i prosty sposób na docenienie twórców za pracę włożoną w przygotowanie podcastu.
Podziel się z innymi użytkownikami opinią na temat swojej ulubionej aplikacji. Napisz w komentarzu, z jakiej aplikacji korzystasz i za co ją cenisz – to może być ciekawa wymiana doświadczeń, do której zawsze chętnie namawiamy.
Korekta: Agata Podsiadły

Wojciech Strózik
Menedżer z ponad 20 letnim doświadczeniem. Koncentruje się na tworzeniu i rozwijaniu efektywnych zespołów. Myśli i działa procesowo traktując ludzi jako sprawców sukcesu, a nie narzędzia do jego osiągnięcia. Pasjonat rozwoju osobistego, któremu przyświeca motto “nigdy nie jest za późno”
RozwojOsobistyDlaKażdego.pl
Właśnie weszła na rynek nowa aplikacja do słuchania podcastów, która ma w sobie szczególną funkcję.
Aplikacja nazywa się Patronite Audio i daje ona możliwość wsparcia twórcy podcastu. Warto się jej przyglądać, bo jako nowy produkt na pewno będzie dynamicznie rozwijana.
Jest też dosyć fajna apka która jest połączeniem odtwarzacza audio z platformą społecznościową. Nazywa się Goodpods.
Dzięki Maja 🙂