Wiedza jest na wagę złota…
…ale warto się nią dzielić za darmo
Współczesny świat wymusza na nas zupełnie inny sposób zdobywania wiedzy, znajomości, dowiadywania się o tym co i jak warto robić. Kiedyś były to książki a teraz wybór jest tak ogromny, że każdy znajdzie dla siebie dobrą formę. I co jest w tym najlepsze – sami możemy podjąć decyzję skąd wiedzę czerpiemy i od kogo.
Nie wiem jak dla Ciebie ale dla mnie TV to już jest przeżytek. Po prostu nie oglądam. Podobnie z radiem, które jest pełne reklam przerywanych piosenkami i serwisami informacyjnymi, gdzie każda wiadomość dotyczy wypadku, polityki lub innej tragedii.
I z jednej strony trudno się dziwić mediom, że podają nam takie informacje. Nasz umysł najłatwiej uzależnia się od takich wiadomości: mocne i pobudzające, wywołujące w nas skrajne emocje. Wszystkie te kryteria niestety najczęściej spełniają wiadomości negatywne.
Emocje podcastera
I tu z ratunkiem przychodzą podcasty i emocjonujące życie podcastera. Jego pasje, zainteresowania, życie, konkretna wiedza, którymi chcą się dzielić. Nie wiem z jakiego powodu inni zaczęli nagrywać swoje podcasty, i jakiego uzasadnienia Ty szukasz jeśli jeszcze nie zacząłeś, ale ja przede wszystkim nagrywam dlatego, że kiedyś chciałam pracować w radiu…ha paradoks 😉 Jest jeszcze jeden powód – chęć dzielenia się wiedzą żeby inni mogli z niej skorzystać i podnieść standard własnego życia.
Możesz się zastanawiać po co to wszystko. Przecież inwestujemy tyle czasu, energii, pieniędzy żeby tę wiedzę zdobyć, a teraz masz się nią dzielić z innymi za darmo, dokładając jeszcze więcej swojego czasu na to żeby przygotować się do nagrania, nagrać, obrobić, zamieścić i finalnie wypromować podcast.
Dla mnie jednak ma to większy sens. Wiedza zdobyta to niestety za mało, trzeba jej jeszcze używać, bo tylko wtedy utrwala się ona i pojawiają się nowe pomysły jak ją wykorzystać. To, że jestem trenerem mentalnym jest efektem zdobycia wiedzy, którą mogę wykorzystywać, ale już samo tylko poszukiwanie tematów do odcinków, pozwala mi odkrywać nowe rozwiązania, tworzyć nowe ćwiczenia, które będą pomocne w pracy z klientem, który chce znaleźć sposób na rozwiązanie swojego problemu.
Co może Ci dać dzielenie się wiedzą
To co chcę CI powiedzieć, to to że nagrywanie podcastów i dzielenie się wiedzą za darmo, poszerza też twoje horyzonty, daje Ci nowe spojrzenie na to czym się zajmujesz albo interesujesz. To nie jest tylko jednostronne działanie, że przekazujesz wiedzę. Możesz oczywiście nic z tym nie robić i wykorzystywać swoją wiedzę tylko do celów zawodowych lub swojego hobby. Zadaj sobie jednak pytanie co możesz zyskać, jeśli z tą wiedzą otworzysz się w tym wypadku na słuchaczy? Być może pojawiło Ci się w głowie przekonanie, że nikt tego nie będzie chciał słuchać. Ok, rozumiem Twoje wątpliwości, jednak dużo więcej ryzykujesz jeśli nie zweryfikujesz tego przekonania z rzeczywistością. Może się bowiem okazać, że jest wręcz przeciwnie niż przypuszczałeś.
Zastanów się nad tym co Ty możesz zyskać dzięki nagrywaniu podcastu, dzieleniu się wiedzą. Może to też będą Twoje powody:
ROZWÓJ
Rozwijasz siebie – tak jak napisałam wcześniej, to że będziesz dzielił się swoją wiedzą wymusza na Tobie jednocześnie konieczność sprawdzania, czy ta wiedza jest jeszcze aktualna, czy nic się nie zmieniło, szukasz inspiracji, wątków pobocznych, przełożenia wiedzy teoretycznej na realne problemy lub przenosisz realnie znalezione rozwiązania na modele teoreytczne. Siłą rzeczy Twoja wiedza jest aktualna i coraz większa. Nie tylko o samą wiedzę tu jednak chodzi. Nagrywając podcast budujesz też swoją pewność siebie. Chyba każdy, zanim nagrał kilka pierwszych odcinków pamięta to ściśnięcie w gardle, pustkę w głowie i drżącą rękę, która ma wcisnąć nagrywanie. Z każdym kolejnym odcinkiem jest łatwiej i ta pewność siebie jest większa (później dodatkowym wzmocnieniem jest traktowanie nas jako eksperta, albo po prostu fakt, że jesteśmy słuchani).
ZNAJOMOŚCI
Zdobywasz nowe wartościowe znajomości – to jest niesamowite jak dzięki nagrywaniu podcastów można poznać wielu świetnych ludzi, zarówno słuchaczy jak i innych podcasterów a potem kiedy się spotykamy na Pyrcaster, czy innym wydarzeniu to nie ma bariery, jest swobodna rozmowa i poczucie że spotykają się dobrzy znajomi.
HOBBY
Jest to Twoje hobby – możesz sklejać modele ale możesz też montować odcinki swoich podcastów. To też wymaga skupienia, poświęcenia czasu i po etapie „przyzwyczajania” się do swojego głosu może naprawdę sprawiać Ci przyjemność
EKSPERT
Stajesz się ekspertem – wydawać by się mogło, że czytamy coraz mniej książek, jednak wydanie własnej nadal czyni z nas eksperta. Powiedzenie komuś, albo wręczenie własnej książki klientowi jest lepsze nawet niż wizytówka i z całą pewnością jak większości z tych ostatnich jej los nie skończy się w koszu na śmieci. Podobnie jest z podcastem – wbrew pozorom niewiele osób jeszcze nagrywa podcast, więc odesłanie kogoś po więcej informacji do swojego podcastu czyni z nas eksperta, a jeśli ktoś jeszcze powoła się na nasz podcast, czy na nas osobiścieto jeszcze bardziej umacnia naszą pozycję eksperta.
KLIENT
Zdobywasz Klientów – myślę, że jest to znaczący element dla nie jednego podcastera, żeby dzięki nagrywaniu podcastów zdobywać klientów i zarabiać na tym pieniądze. Co raz częściej się tak dzieje, że podcast „przynosi” klientów choć najczęściej nie dzieje się tak od razu, a dopiero po pewnym czasie.
A co Tobie może dać nagrywanie podcastów ? Przemyśl to dobrze i pamiętaj, że dopiero jak zaczniesz to robić to realnie się przekonasz. Nie czekaj już dłużej tylko przekonaj się jaką historię możesz powiedzieć światu, dowiedz się jak zrobić to przy wykorzystaniu podcastu, a finalnie zrób swój własny podcast i przekonaj się co zmieni on w Twoim życiu!

Agnieszka Kantorowska
Podcast: PoCo
Jestem trenerem mentalnym i ogarniam to jak sobie radzić z samym sobą żeby niekiedy wycisnąć z siebie więcej, a innym razem wrzucić na luz. Prowadzę też cowork, który dał mi możliwość zmierzyć się z przeciwnościami losu w biznesie, bo pierwszym rokiem jego prowadzenia był rok COVID-19 co realnie nie musiało nastrajać optymistycznie, a niewątpliwie musiało mocno zrewidować wszelkie biznesplany, które tworzone były przed pandemią. Prowadzę Podcast PoCo, w którym staram się znaleźć odpowiedź właśnie na to tytułowe pytanie w odniesieniu do naszego życia oraz jestem współprowadzącą podcast Ultra Życie.