Wydanie #38
Newsletter z 26 września 2020 wpierany przez Podigee – hosting dla podcastów
Dziś prawdziwe, podwójne, święto podcastów. Jak co tydzień na Twojej skrzynce mailowej wylądował nasz newsletter, w którym polecamy Ci to, co naszym zdaniem najlepsze do posłuchania z polskich podcastów oraz – i to jest prawdziwa perełka – właśnie dziś świętujemy Międzynarodowy Dzień podcastów (MDP PyrCaster 2020).

To jedna z tych podcastowych konferencji, których nie wypada przegapić. Zwłaszcza, że wspieramy ją dzielnie i z całego serca (od zaplecza – Wojtek, od frontu Marek i ja). Dokładamy też swoją prelekcyjną cegiełkę, więc jeśli chcesz posłuchać o podcastowej Zosi-Samosi, delegowaniu tworzenia podcastów (da się!) oraz o SEO dla podcasterów, bądź z nami.
A w dzisiejszym wydaniu newslettera polecamy odcinki między innymi o dzieciach, technologiach, bankach jedzenia i… teoriach spiskowych.
Daj nam znać, który z odcinków podobał Ci się najbardziej 🙂
Miłego słuchania!
Karolina
No i oczywiście RSS do tego wydania:
https://najlepszepolskiepodcasty.pl/to38 (skopiuj i wklej w swojej aplikacji do słuchania)
Posłuchaj razem z nami:
Podcast: Mówi Wieko
Odcinek: Teorie spiskowe o Polakach w XIX wieku
Kategoria: Historia
Nie wiem, czy tylko ja tak mam, ale kiedy uczyłam się historii „do matury”, to jakoś nie szło. Kiedy jednak słucham takiego pasjonata, to wchodzi samo. Polecam ot tak, żeby zobaczyć, jak można świetnie snuć historie… 🙂 i przemycać nam HISTORIĘ 🙂
Agnieszka
Podcast: Excellent Work
Odcinek: Czy Twoje stanowisko zniknie?
Kategoria: Produktywność
Automatyzacja. Ważny temat i to nie tylko z uwagi na fakt, że może ona wpłynąć, w sumie już wpływa, na wiele jeszcze istniejących stanowisk pracy, ale też dlatego, że można ją wykorzystać na naszą korzyść. W tym odcinku Michał opowiada o procesach, które co prawda na początku wymagają większego zaangażowania i większej pracy, ale później „odcinamy od tego kupony”. Jeśli dobrze zaprojektujesz swój proces automatyzacji, w tym przypadku automatyzacja dotyczy komunikacji w mediach społecznościowych, to oszczędzasz dużą ilość czasu, który możesz poświęcić na inne, ważne zadania i ja to kupuję! Czekam na prezentację Michała na dzisiejszym MDP, w której powie o tym jeszcze więcej 😀
Wojtek
Podcast: Agata Żak Podcast
Odcinek: Festiwal pożegnań
Kategoria: Podróże
Marzy Ci się rzucenie wszystkiego i wyjazd na drugi koniec świata? Na przykład do Australii? Agata Żak w swoim podcaście dzieli się osobistymi spostrzeżeniami z Antypodów. Bardzo miły głos i osobowość a także garść praktycznych porad na temat pakowania się, dokumentów, kultury osobistej. Ale to nie podcast poradnikowy – to podcast pamiętnikowo-przemyśleniowy. Bardzo mi się podoba ta kategoria. Polecam Ci zwłaszcza ostatni odcinek „Festiwal pożegnań”, właśnie o pożegnaniach, ale na wesoło.
Agnieszka (Zielona)
Podcast: TRENERMOWY
Odcinek: Słów kilka o słuchaniu i słyszeniu mowy
Kategoria: Komunikacja, Mowa
Jak postrzegamy czyjś głos, a właściwie dlaczego głos jednej osoby może być dla nas bardziej „atrakcyjny” niż innych osób? Dlaczego nasz własny głos brzmi dla nas dziwnie, kiedy usłyszymy go w nagraniu? W tym odcinku znajdziesz odpowiedzi na te pytania, plus dużo więcej w temacie głosu i wymowy np. jaka jest różnica pomiędzy tym, co słyszymy, a tym, jak to odbieramy.
Marek
Podcast: Biznesowe Potyczki Językowe
Odcinek: Podcast wielojęzyczny – 3 powody, dla których warto go mieć
Kategoria: Podcast wielojęzyczny, budowanie marki
Budujesz markę osobistą, docierasz do wielu osób, ale marzy Ci się kariera międzynarodowa? A co powiesz na nagrywanie podcastu wielojęzycznego? W tym odcinku Agnieszka podpowie Ci, jak taki podcast może wzmocnić Twoją markę. No i jak nie bać się nagrywać w języku obcym.
Karolina
Podcast: Techlove
Odcinek: Czas leci
Kategoria: Technologia
Ciekawe podsumowanie konferencji Apple i nowości, jakie zostały tam zaprezentowane. Warto posłuchać, nawet jeśli nie jest się wielkim fanem nadgryzionego jabłka, bo sama rozmowa prowadzących jest interesująca. Mnie ciekawi poruszona rozbieżność w kontekście lokowania polskiego rynku. Czy faktycznie jesteśmy dużym rynkiem dla Apple? Osobiście, subiektywnie, ale i po udziałach tych urządzeń w statystykach moich podcastów, uważam, że daleko nam do innych rynków, w które firma z Cupertino zdaje się inwestować. No i skąd przed konferencjami tyle przecieków o premierach 😀
Wojtek
Podcast: Torba Reportera
Odcinek: Jak napisać e-booka?
Kategoria: Biznes
Chcesz napisać e-booka? Nie bardzo wiesz, od czego zacząć? Katarzyna Błaszczyk i Hanna Bogoryja-Zakrzewska wypuściły kolejny, świetny odcinek swojego podcastu, w którym opowiadają, jak powinien być skonstruowany poradnik, dlaczego nie pisać dla siebie tylko dla innej osoby, jakich programów użyć i podają wiele, wiele porad. A to wszystko na bazie doświadczeń z wydawaniem ich własnego e-booka. Myślisz, że takich odcinków było już wiele? Posłuchaj a zmienisz zdanie.
Agnieszka (Zielona)
Podcast: Niuniu
Odcinek: Ten, w którym robimy kimchi
Kategoria: Jedzenie, Gotowanie
Uwielbiam ostre jedzenie. Prawie w każdej postaci. Zaczynając od ostrych curry, a kończąc na ostrych skrzydełkach kurczaka po kreolsku. Miam… Tak można podsumować nie tylko temat odcinka, czyli kiszonkę kimchi, ale również sposób, w jaki Jakub opowiada, jak zrobić ten przysmak. Serdecznie polecam miłośnikom dobrego jedzenia.
Marek
Podcast: Chemia z pasją
Odcinek: Lekcja chemii online oczami Nauczyciela
Kategoria: Ekologia
Rok szkolny już się rozkręca, więc tym chętniej posłuchałem tego odcinka podcastu, w którym Kinga przedstawia wyniki ankiety przeprowadzonej wśród nauczycieli chemii. Próba ponad 80 ankiet całkiem dobrze przedstawia wyobrażenia na temat przygotowania uczniów, nauczycieli i szkół do zdalnego nauczania. Myślę, że warto poznać punkt widzenia drugiej strony, bo niektóre dane mogą w pierwszej kolejności przerazić, by później opuścić nad nimi głowę. Mnie przeraził przedstawiony procent nauczycieli, którzy zostali wyposażeni w sprzęt do prowadzenia lekcji online. Zgadniesz, ile to było?
Wojtek
Podcast: Zabawy jedzeniem
Odcinek: Bank z jedzeniem
Kategoria: Lifestyle
W Polsce marnujemy 70 ton jedzenia rocznie! Te dane są tak szokujące, że aż trudno o nich dyskutować. A wystarczy oddać nadmiar jedzenia. Gdzie? O tym mówi Paulina w odcinku poświęconym Bankom Żywności. Podsłuchaj, przekonaj się, jak łatwo jest niemarnować żywności, a potem znajdź taki bank w swojej okolicy. Życie od razu stanie się zielone 🙂
Agnieszka (Zielona)
Newsletter wspierają:
Sponsorzy tego wydania newslettera
Jak Ci się podobały nasze wybory?
Jeśli masz jakieś sugestie, to koniecznie daj nam znać!
Polecamy i do przyszłego tygodnia!
Zespół NPP:
Agnieszka Zdunek z Jest Zielono.
Agnieszka Gaczkowska z OPLOTKI
Karolina Brzuchalska z Co we Freelansie Piszczy
Marek Rak z Radiogram
oraz inicjator projektu
Wojciech Strózik z Rozwój Osobisty dla Każdego i Bajkowy Podcast
