Wydanie #50
Newsletter z 19 grudnia, wpierany przez Podcast Rozmowy Facebooka i Podigee – hosting dla podcastów
Ostatnia prosta!
Już czujemy zapach mandarynek…
Już pierniki podbierane z szafeczki „na święta” dają o sobie znać w coraz ciaśniejszym w pasie dresiku.
Jeszcze jedziemy na oparach normalności, zanim na dobre ugrzęźniemy na domowym Sylwestrze z przymusowym Disco i kreatywną gimnastyką, żeby w ferie nie zagryźć własnych dzieci…
Ehhh…
No ja w imieniu zespołu… Dalej swoje…
Słuchajmy podcastów… One łagodzą obyczaje.
Kto wie… może i uratują nam psychikę w tym przedziwnym „sprawdzam” naszej odporności na lockdown…

Dlatego w tym tygodniu polecam coś ciepłego, jak promienie letniego słońca…
Nasza niezastąpiona ekipa dorzuca świetną różnorodność…
A obok tradycyjnych poleceń odcinków polskich podcastów ślemy moc ciepłych życzeń:
Zdrowych i spokojnych świąt w gronie najbliższych.
W imieniu zespołu,
Agnieszka (Oplotka)
Ps.I na koniec playlista do tego wydania (skopiuj i wklej w swojej aplikacji do słuchania)
https://najlepszepolskiepodcasty.pl/pze50
Posłuchaj razem z nami:
Podcast: Dobra Podróż
Odcinek: Gran Canaria alternatywnie / urodzinowe rozdanie prezentów
Kategoria: Podróże
No cóż… o Gran Kanarii, słońcu, ciepełku w takie dni jak dzisiejsza grudniowa szaruga, to można tylko pomarzyć. Jeżeli jak ja chcesz reanimować się na ostatniej prostej przed Świętami, to polecam wsłuchać się w jubileuszowy odcinek. Podcast świętuje rok, a odcinek godnie reprezentuje serię pozostałych. Ja skutecznie rozmarzyłam się, że kiedyś znowu, bez strachu będzie można od tak po prostu polecieć i wygrzać się do woli.
Agnieszka (Oplotka)
Podcast: Odpowiednik
Odcinek: Krzyk
Kategoria: Społeczeństwo, Audio
Krzyk. Wszyscy go znamy i używamy już od momentu narodzin. Ale jak go opisać dźwiękowo? Polecam ten odcinek, ponieważ chcę, aby tak jak mnie zaskoczył i Was. Sposobem, w jaki można opisać krzyk, udźwiękowić czy nadać mu charakter. Gwarantuję, że takiego podcastu nie słyszeliście od dawna, a być może nigdy wcześniej. Posłuchajcie Krzyku.
Marek
Podcast: Po drugiej stronie książki
Odcinek: Redaktor czy psycholog? Rozmowa z Kingą Rak
Kategoria: Książki, psychologia
Wydać własną książkę… Brzmi trochę jak marzenie. Jednak wiele osób decyduje się nie czekać na odpowiedź wydawnictwa, tylko opublikować powieść na własną rękę. Wtedy z pomocą przychodzi im redaktor, którego zadaniem jest doprowadzenie książki „do stanu czytania”. Jak bardzo jednak redaktor powinien ingerować w tekst?
Co dzieje się, gdy autor… zwyczajnie nie umie pisać. Powiedzieć mu, by sobie odpuścił, czy wygładzać tak bardzo, że traci autorski styl. Wbrew pozorom to bardzo częste dylematy redaktorów.
W tej rozmowie Kinga Rak, właścicielka Twardej Oprawy, opowiada, ile w książce bywa autora. Myślisz o wydaniu powieści? Koniecznie posłuchaj 🙂
Karolina
Podcast: Kasia Motywuje | Odliczamy do Świąt z Kasią Krasucką
Odcinek: O przebaczeniu
Kategoria: Motywacja
Niedługo święta. Pewnie [jak limitu 5 osób nie przekroczymy] pogadamy przy wigilijnych stołach. Pokłócimy się, pogodzimy, ponarzekamy na pandemię…
A co gdyby tak wykorzystać ten czas na WYBACZANIE? Może to czas, aby uleczyć rany, które gdzieś w nas głęboko tkwą od lat?
Kasia pomaga spojrzeć na wybaczanie z takiego punktu, że nawet najtrudniejsze przychodzi z lekkością. Niby 10 minut, ale takie odcinki potrafią zmienić życie.
Agnieszka (Oplotka)
Podcast: BeMore
Odcinek: Kajetan Hübner o tym, co determinuje sukces w branży e-commerce
Kategoria: E-commerce, rozwój osobisty
Lepsze jest wrogiem dobrego. W tym wypadku to nie wymówka, ale pewnego rodzaju model biznesowy. Odcinek to zarazem historia pewnego młodego człowieka, Kajetana Hübnera, który w poszukiwaniu pomysłu na siebie, buduje i rozwija biznesy e-commerce.
Dużo ciekawostek, a jedna dość znacząca (dla mnie): czasem nie warto dopieszczać projektu, ale puścić go „live” i korygować w trakcie. Ma to o tyle sensu, że dla sklepu interentowego rozpoczyna się sprzedaż, witryna propaguje się w seci, a zaangażowani Klienci dają znać, co poprawić.
Wojtek
Podcast: aktyWATOR.
Odcinek: O co warto aplikować i dlaczego o wszystko?
Kategoria: Nauka, Kariera
Jeśli myślisz o doktoracie, to ten odcinek jest wybitnie dla Ciebie. Jest to pierwszy odcinek tego podcastu i od razu pełen informacji. Alex Dobosz przedstawia swoją drogę, wybory i decyzje, jakie podjeła do tej pory jako doktorantka. Na co miały wpływ, czy zmieniłaby niektóre ze swoich decyzji? O tym w odcinku.
Marek
Podcast: Od kelnera do milionera
Odcinek: 3 przyczyny DUŻYCH ZAROBKÓW, czyli „Dlaczego Pan tyle zarabia?”
Kategoria: Biznes, zarobki
Duże zarobki mogą być przyczyną niezłych problemów. Nawet jeśli starasz się o kredyt. Serio serio.
Jak wytłumaczyć się przed bankiem, dlaczego dużo zarabiasz i dlaczego banki w ogóle o to pytają. Z tego podcastu przy okazji dowiesz się, jak mocno wyskalować swój biznes i podwoić przychody w przeciągu roku. Oraz czy warto w ogóle brać kredyt.
Karolina
Podcast: Cierpienia Młodego Muzyka
Odcinek: Same polecajki!
Kategoria: Muzyka
Ubolewam, że jest tak mało polskich podcastów muzycznych, prowadzonych przez pasjonatów muzyki. Pojawiła się na łamach naszego newslettera Dekonstrukcja Agaty Soleckiej, która jest w kategorii pro z uwagi na jakość audio, wartość i oryginalność pomysłu.
Dzisiejszy podcast, to przede wszystkim „same polecajki!”, czyli podsumowanie roku w utworach i zespołach muzycznych, gdzie aż się prosi o wmontowanie krótkich muzycznych zajawek. Częsć zespołów jest mi znana, część musiałem sobie przypomnieć, a kilka to absolutna nowość! Warto mieć pod ręką notatnik lub zatrzymywać odcinek, aby posłuchać wymienianych zespołów.
Wojtek
Podcast: Zeitgeist. Kanał o ideach
Odcinek: O wiecznym chłopcu
Kategoria: Społeczeństwo, Psychologia
Podcast polecony przez czytelniczkę newslettera:
O bardzo aktualnej kwestii – problemie niedojrzałości, głównie wśród mężczyzn. I o przyczynach tego „zdziecinnienia”. W audycji jest trochę psychologii, trochę literatury, szczypta kulturoznawstwa i całkiem sporo zdrowego rozsądku.
– Poleca Natalia
Podcast: Stacja Zmiana
Odcinek: Czy rzucić wszystko i zostać programistą? – Grzegorz Kotfis
Kategoria: Zmiana, IT
IT nie równa się programowanie. To tak na wypadek, gdyby ktoś się chciał przebranżowić… Znam co najmniej kilka osób, które chcą lub własnie przyuczają się do wejścia w świat IT.
Co to oznacza? Jaki rodzaj pracy jest możliwy w branży IT, jak szybko można się przebranżowić? Czy rynek pracy IT wyhamował? Czym charakteryzuje się to środowisko, czy ważny jest język? Interesująca rozmowa i chyba trochę odczarowanie tego stereotypowego informatyka. Grzegorz ma kilkanaście lat doświadczenia w temacie, więc wie, co jest na rzeczy. Serdecznie polecam!
Wojtek
Zespół NPP:
Agnieszka Zdunek z Jest Zielono.
Agnieszka Gaczkowska z OPLOTKI
Karolina Brzuchalska z Co we Freelansie Piszczy
Marek Rak z Radiogram
oraz inicjator projektu
Wojciech Strózik z Rozwój Osobisty dla Każdego i Bajkowy Podcast
