Newsletter #30 | 1 sierpnia 2020

Jak ten czas szybko leci… Już połowa wakacji za nami, a my właśnie wypuszczamy 30 wydanie… Kiedy zaczynaliśmy projekt nawet nie myśleliśmy o tym, ile tych wydań będzie, ani jak długo będziemy prowadzili ten projekt. Szczerze, to nadal nie zastanawiamy się nad tym. I czy to będzie 30, 60 czy 100 wydanie, nadal będziemy podchodzili do tego tak, jak na samym początku – z pasją.

O tym, jak kształtował się pomysł newslettera i jakie mamy kryteria wyboru odcinków, które polecamy, możecie przeczytać w artykule, który przygotował Wojtek (ten od rozwoju).

A w tym wydaniu będzie coś dla dzieci i będą też kotki, które, jak wiadomo, są najlepiej klikalnymi internetowymi zwierzątkami 😉 Będzie również o żeglarstwie, polskim jazzie, trochę o filmie, historii, bieganiu, biznesie i żużlu…
Pełna różnorodność tematów. Tak, jak zawsze staramy się to robić i mamy nadzieję robić przez przynajmniej kolejne 30 wydań.

Miłego słuchania życzy Marek (ten od Radiogramu).

Podcast:    Opowiadania przyrodnicze dla dzieci, które ciągle pytają „Dlaczego” ? Blizej Lasu
Odcinek:    Jak z upałami radzą sobie rośliny i zwierzęta?
Kategoria: Dla dzieci

Przepięknie dźwiękowo. Niby dla dzieci, ale z zainteresowaniem słucham jako dorosła. Fajowa dykcja, ciekawe opowiadanie, ćwierkające ptaki w tle…no i czas trwania! audycja jest krótka – więc kiedy dzieciaki „wylicytują” kolejny odcinek, nie mam wyrzutów sumienia, że zapycham ich uwagę technologią, zamiast po prostu pogadać ;). Brawa za pomysł! Oby więcej takich audycji.

Agnieszka


Podcast:     NieCodzienny Audiolog Grzegorza
Odcinek:     Goplana na Solinie
Kategoria:  Żeglarstwo

Ciekawa, plenerowa i reportażowa forma audiologa, jak swój podcast określa Grzegorz. Zainteresował mnie tytuł i jak podejrzewałem, rzecz ma się o pasji, jaką jest lub może być żeglarstwo. W tym konkretnym przypadku Mateusz opowiada o pasji do remontów, naprawiania, czy usprawniania łódek, żaglówek. Może się okazać, że powinienem odróżniać, co jest łódką, a co żaglówką, niemniej chodzi o pasję, a lubię słuchać ludzi z pasją. W tym odcinku usłyszysz autentycznie dźwięki, rodem z dobrego reportażu. Woda, wiatr i rozciąganie żagla. Ja to kupuję.

Wojtek


Podcast:    Do góry kotami
Odcinek:    Koty w obiektywie – rozmowa z Moniką Knapik
Kategoria:  Fotografia

Jedni mają szmergla na punkcie psów, inni na punkcie kotów, jeszcze inni wielbią robactwo wszelakie. To jednak, co trzeba przyznać kotom, to to, że na zdjęciach prezentują się po królewsku. Tylko jak te kocie indywidualności namówić do pozowania? Polecam odcinek „Koty w obiektywie”. Jeśli lubisz fotografować swojego pupila, na pewno będzie dla Ciebie wartościowy.

Karolina


Podcast:     Życiowy Maraton
Odcinek:     Angelika Szczepaniak UltrAndźka
Kategoria:   Sport, Bieganie

Rosół podniósł ją na nogi, silna głowa pozwoliła walczyć dalej – nie poddała się i ta skromna dziewczyna, niewiarygodnie silna osobowość w tak drobnym ciele ustanawia nowy kobiecy rekord Biegu 7 Szczytów w ramach Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich. 240 km/+- 7670 m w 35:47:04.

Przemek


Podcast:    Historia Polskiej Popkultury
Odcinek:     Polska Szkoła Jazzu
Kategoria:   Muzyka, Jazz

Polecaliśmy już podcasty muzyczne, ale ten odcinek jest wyjątkowy. Miłośnicy i sympatycy jazzu znajdą tu świetnie opowiedzianą histotię polskiego jazzu, między innymi dlaczego okres powojenny do roku 1956 jest nazywany okresem jazzu katakumbowego. Opowiada Wojciech Przylipiak.
Marek


Podcast:   Zdrowy Biznes
Odcinek:   INSTAGRAMowe jak żyć?! Vol. 2 – czyli o stories i live’ach
Kategoria: Instagram

Niezwykle praktyczny odcinek, w którym Karolina i Michał objaśniają, jak skutecznie prowadzić profil na Instagramie. To druga część w której skupiają się na instastories, „lajwach” i hashtagach #. Niby o tym wiesz, ale nie robisz bo… No właśnie. Dlaczego nie robisz? Ja mam jakiś wewnętrzny opór i pod wpływem tego odcinka zaktualizowałem instastories i pewni przez kilka dni coś tam się więcej będzie działo. A ty korzystasz z Instagrama? Wojtek
Wojtek


Podcast:    Woda w nożu
Odcinek:   Żółty Szalik
Kategoria: Kultura

Żółty Szalik to film telewizyjny z 2000 roku w reżyserii Janusza Morgensterna z brawurową rolą Janusza Gajosa. Żółty Szalik stał się niemal memem a kilka scen pojawiających się…w obiegu internetowym bardzo go spłyca. Adam Malczak, Karol Paciorek i Wojciech Engelking rozmawiają o najlepszych filmach.

Przemek


Podcast:    2historyków1mikrofon
Odcinek:    Konfrontacje z mitami
Kategoria:  Historia

Mit, legenda i opowieść to nie to samo. Tym bardziej jeśli mitom przygląda się dwóch profesorów. Jak kształtują się mity i jak wpływają na społeczności. Zdecydowanie polecam wszystkim miłośnikom historii.

Marek


Podcast:    W związku z życiem – Autentyczne rozmowy (dla) kobiet
Odcinek:    Jak zaakceptować swoje ciało? Pomiędzy „kulturą diet”, a ciało-pozytywnością.
Kategoria:  Zdrowie, Psychologia

Temat nie łatwy i bardzo ważny. Niby dla kobiet, ale mnie słuchało się bardzo dobrze, bo temat samoświadomości, lansowania krzywdzącego wizerunku kobiety i braku uważności w tym temacie, to coś, z czego co najmniej powinniśmy zdawać sobie sprawę. Z każdego odcinka staram się zabrać co najmniej jedną rzecz dla siebie. Z tego odcinka zabieram przywitanie. Przywitanie, które wyrazi radość ze spotkania bez zwracania uwagi na coś, co często popełniamy. Zamiast powiedzieć zwyczajnie „cieszę się, że cię widzę” mówimy lub dodajemy (niepotrzebnie) ale schudłeś, ale się poprawiłaś itp. To i znacznie więcej w tej pełnej ciepła, dystansu i empatii rozmowie.

Wojtek


Podcast:    Piąte Okrążenie
Odcinek:    Falubaz vs Motor i Włókniarz vs Unia Leszno – hity Ekstraligi pod lupą
Kategoria:  Sport, Żużel

To nawet nie ten konkretny odcinek, ale wręcz cały podcast chciałbym wam polecić. Jest to (jeśli się nie mylę) pierwszy polski podcast poświęcony żużlowi. Wszyscy fani czarnego sportu znajdą tu mnóstwo informacji, analiz i ciekawostek, które są przedstawiane przez Karola i Damiana. To, że obaj kochają ten sport, potwierdza nie tylko ich wiedza, ale również ich pełne entuzjazmu głosy.

Marek


Newsletter wspierają:

Podigee hosting podcastowy
Podigee hosting podcastowy

Sponsorzy tego wydania newslettera 

Podcast Radiogram

Jak Ci się podobały nasze wybory?
Jeśli masz jakieś sugestie, to koniecznie daj nam znać!

Polecamy i do przyszłego tygodnia!

Zespół NPP:
Agnieszka Zdunek z Jest Zielono.

Agnieszka Gaczkowska
 z OPLOTKI

Karolina Brzuchalska z Co we Freelansie Piszczy

Marek Rak z Radiogram


oraz inicjator projektu
Wojciech Strózik z Rozwój Osobisty dla Każdego i Bajkowy Podcast

Najlepsze polskie podcasty - logo

Podobne wpisy i artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.